مقدمه
از آن‌جایی که یک استارتاپ از یک ایده‌‌ شروع می‌شود، از همان ابتدا طرف‌دارانی برای خود پیدا می‌کند، به‌خصوص اگر آن استارتاپ در استارتاپ‌ویکند و یا رویداد‌های مشابه استارتاپی معرفی شود و توسعه پیدا کند. خب امروز بحث جدا نشدنی همه‌ی کسب‌وکارها، بحث طرف‌دار است. هر کسی، هر سازمانی، هر شرکتی، هر شهری و یا هر کشوری که طرف‌دار زیاد و روز افزون داشته‌ باشد، روز به روز موفق و موفق‌تر می‌شود. پس استارتاپ بعد از این‌که فهمید می‌تواند نیازی را برطرف کند و محصول یا خدمتی که برای آن نیاز ایجاد کرده را بفروشد، به فکر فروش بیش‌تر محصول و خدمت خود می‌افتد که این امر فقط با طرف‌داران زیاد ممکن است. همین طرف‌داران موجود استارتاپ، مشتریان اولیه و پٌر ذوق استارتاپ هستند. این طرف‌داران بسیار نقش مهمی در پیش‌برد و ترویج فروش دارند. این‌ها را نباید از دست داد. یک استارتاپ همیشه باید مشتریان و طرف‌داران خود را به خوبی مدیریت کند.
یک استارتاپ چگونه طرف‌داران روزافزونی داشته باشد؟
1. دوستان و آشنایان
به طور معمول هر نفر فامیل و دوستاني دارد که با آن‌ها در ارتباط است. دقت كنيد تك تك دوستان و آشنايان شما بايد از استارتاپ شما با خبر باشند و آن را كسب و كار حرفه اي شما بدانند. در اينجا شايد ابهامي به وجود آيد كه استارتاپ من به درد فلان دوستم نمي خورد، اين درست است. ولي شما بايد به آن دوست تان هم استارتاپ تان را معرفي كنيد چرا كه دوست شما دوستان ديگري هم دارد. اگر دوستان و آشنايان شما درك كامل و خوبي از استارتاپ شما داشته باشند، شك نكنيد آنها مشتاقانه استارتاپ شما را به ديگر دوستانشان معرفي خواهند كرد. چون استارتاپ شما نيازي را به طور متفاوت برطرف مي كند، معرفي دهان به دهان آن را قوي تر و قوي تر كنيد. همين كه گفتيم استارتاپ آن است كه خود ببويد نه آن كه فاندر بگويد
2. مشتريان بالقوه و بالفعل تان كجاست؟
حتمن يك سيستم مديريتي مشتريان و مخاطبان براي استارتاپ تان داشته باشيد. اين كار باعث مي شود آماري دقيق از فروش، مخاطبان يا طرف داران جديد، فرصت هاي پيش آمده، رفتار مشتريان، شناسايي نيازهاي جديد و خيلي چيزها داشته باشيد. يك استارتاپ بايد ناز مشتريان بالفعل خود را بكشد چرا كه حداقل اين مشتري يك بار خريد انجام داده است يا از سرويس استارتاپ استفاده كرده است. و مي تواند دوباره به راحتي اعتماد كند. ( دقت داشته باشيد كه اين مطلب به طور عمومي نوشته مي شود. براي همين از اصطلاحاتي همچون خريد و … استفاده مي شود كه به طور منحصر به فرد براي هر استارتاپي قابل تغيير است )
3. فرصت ايجاد كنيد
براي افزايش طرف دار، براي مشتريان بالفعل خود فرصت هاي متفاوتي ايجاد كنيد. مثلن تخفيف هاي روزانه ارائه دهيد يا فرض كنيم استارتاپ ما سرويس هاي رايگاني دارد، مي توان به مشترياني كه از اين سرويس هاي رايگان استفاده مي كنند فرصت استفاده از سرويس هاي غير رايگان در زمان محدود داد تا طعم غير رايگان را بچشد. مثلن فرض كنيد سرويسي اينترني داريم، اعلام شود كه با اولين ثبت نام به مدت يك ماه سرويس غير رايگان، رايگان ارائه مي شود. بسته به نوع استارتاپ شما، فرصت هاي زيادي مي توان ايجاد كرد.
4. طرف داران شما در شبكه هاي اجتماعي هستند
اولين كاري كه بايد يك استارتاپ بعد از تكميل مدل كسب و كارش انجام دهد، ايجاد صفحه در شبكه هاي اجتماعي ست. در ايران كاربران ايراني بيشتر در تلگرام و اينستاگرام هستند، پس شما هم باشيد. برنامه ي منظمي براي مديريت شبكه هاي اجتماعي خودتان داشته باشيد. كاري كنيد كه مخاطبان شما به مطالبي كه به اشتراك مي گذاريد تشنه باشند. در شبكه هاي اجتماعي از محصولات يا سرويسي كه مي دهيد زياد نگوييد. كارهاي غير منتظره اي انجام دهيد. مثلن اگر تيم هستيد، كليپي خلاق به اتفاق تيم تان درست كنيد كه در گوشه اي از كليپ به محصول و خدمت استارتاپ اشاره شده باشد. اين شما هستيد كه بايد شب و روز در شبكه هاي اجتماعي طرف دار پيدا كنيد.
5. عطري كه خوش بو باشد فضا را در بر مي گيرد
ايده ي استارتاپ شما هرچقدر بكرتر، آن قدر بهتر. شما فرض كنيد در مهماني هستيد كه همه لباس هاي شيك و گران قيمتي پوشيده اند كه ناگهان از پله ها دختري زيبا با لباسي زيباتر نظر همه را جلب مي كند. استارتاپ شما آن دختر است و بقيه يا رقيب هاي شما هستند و يا طرف داران شما و آن مهماني بازار هدف شما. خيلي خوب است كه در اين بازار همتايي نداشته باشيد و منحصر به فرد باشيد.
6. استارتاپ بايد هويت داشته باشد
خلاصه كنيم. مرسدس بنز را دوست داريد يا سانگ يانگ را؟ از كداميك طرف داري مي كنيد؟.
شما شايد بخواهيد مانند تويوتا عمل كنيد يا هيونداي، مشكلي نيست، ولي حتمن بايد استارتاپ هويت داشته باشد. هويتي كه نام، نشان، سخن و تيپي يك پارچه داشته باشد.
7. مي خواهيد سامسونگ باشيد يا اپل؟
در اين انتخاب شما طرف داران تان را مشخص مي كنيد. در ماركت موبايل تنوعي كه سامسونگ در محصول دارد، اپل ندارد و همچنين طرف داري كه اپل دارد، سامسونگ ندارد و هر كدام طرف داراني با سلايق و علايق متفاوت دارند. به محض اين كه فهميديد مي خواهيد اپل باشيد يا سامسونگ، طرف داران شما به سوي شما مي آيند.
خب اين نكات، نكاتي كليدي بودند و به طور عموم مي توانند به هر استارتاپي مفيد باشند. هيچ وقت يادتان نرود كه چيزهاي غير منتظره و متفاوت هميشه خريدار دارند. پس عطري پديد آوريد كه با بوي خود همه را تسخير كند.
مرسي.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *