مفهوم اعتماد مشتری در بازاریابی را توضیح دهید؛ به نظر شما مفهوم اعتماد در کدام یک از مباحث و سر فصل های بازاریابی به گونه ای بارز کاربرد پیدا می کند؟. این سوالی بود که یکی از دوستانم که دانشجوی MBA است از من پرسید و خواست که جوابش را بدهم.
به نظرِ من یکی از مهم‌ترین سرفصل‌های بازاریابی در ارتباط با اعتمادِ مشتری، نحوه‌ی ترویجِ محصول است. ترویجِ محصول بسیار مهم و حساس است، به طوری که اگر ترویجِ درستی از محصول‌مان نداشته باشیم احتمالِ این‌که در جلبِ اعتمادِ مشتری شکست بخوریم زیاد است. ما به عنوانِ یک تولیدکننده یا خدمات‌دهنده باید طوری از محصول‌مان پرده‌برداری کنیم که مشتری شیفته‌ی آن محصول یا خدمات بشود و طوری آن را تبلیغات کنیم که گویا مشتری سال‌هاست که محصول و خدمات ما را می‌شناسد. این‌ها می‌تواند ترویجِ درستی از یک محصول و خدمات باشد. البته مشتری به برندی که خریداری می‌کند حساسیتِ زیادی نشان می‌دهد، اگر برندِ محصولی که می‌خرد برایش آشنا باشد زودتر و سریع‌تر اعتماد می‌کند و به عملِ خرید سریع‌تر وارد می‌شود. برندینگ یا همان برند‌سازی هم در اعتمادِ مشتری نقشِ به‌سزایی دارد. مفهوم برندینگ این است که محصول و یا مارکِ تجاریِ ما در ذهنِ مشتری به یک پدیده‌ی دوست‌داشتنی بدل می‌شود و مشتری آن را در هنگامِ خرید به ارجیت می‌گذارد. اما این که چه‌گونه برندینگ کنیم و به یک برند تبدیل شویم، مراحل و راه‌کار‌های زیادی را باید انجام دهیم که در این بحث نمی‌خواهم زیاد در مورد آن مبحثی داشته باشم. برگردیم به سراغ اعتماد مشتری، همان‌طور که گفتم ترویج خیلی مهم است، یک ترویجِ درست را می‌توان به بسته‌بندی محصول هم ربط داد، شما فرض کنید شرکتی دارید که تولیدکننده‌ی چای است، شما باید نامی را که انتخاب می‌کنید، طراحی و نوع بسته‌بندی، طرحِ جایگاه‌هایی که در آن محصول را ترویج می‌کنید، پرسنلی که فروشنده‌ی آن محصول هستند، بروشورها، اشانتیون‌ها، لیوان‌هایی که برای تِستِ چای می‌دهید و الی ماشاالله را در نظر بگیرید و سعی کنید تا در همه‌ی موارد متفاوت و خلاق عمل کنید و شبیهِ هیچ یک از رقبای‌تان نباشید تا مشتری به محصول و نام تجاریِ شما کم کم اعتماد کند. اعتماد کم کم ایجاد می‌شود و تا زمانی که مشتری از محصول راضی‌ست باقی می‌ماند.
خوب به طور مسلم این شاید جوابی کامل نبود، از شما که وقت گران‌بهای‌تان را صرف خواندن مطلبم کرده‌اید، سپاس‌گذارم و می‌خواهم از نظر‌ات‌تان هم در این باره مطلع شوم.
مرسی. شاد شاد شاد باشید 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *